Τρεις προκρίσεις, δύο στους άνδρες και μία στις γυναίκες, κατέλαβε η Ελλάδα στο άθλημα της ποδηλασίας για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Σύμφωνα με ενημερωτικό έγγραφο που εστάλη στην Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή (ΕΠΕ) από τη Διεθνή Ένωση Ποδηλασίας (UCI), η χώρα μας καταλαμβάνει τρεις από τις συνολικά 225 προκρίσεις. Στους άνδρες, τα ελληνικά πεντάλ κατέχουν την 32η θέση μεταξύ 55 χωρών με 154 βαθμούς, ενώ αντίστοιχα στις γυναίκες, βρίσκονται στην 21η θέση μεταξύ 32 χωρών με 172 βαθμούς. Ήδη, βάσει της κατάστασης που εστάλη στις εθνικές παραολυμπιακές επιτροπές, έχουν «κλειδώσει» ήδη 211 θέσεις, ενώ οι εναπομείνασες 14 θα προκύψουν από κάρτες διημερούς επιτροπής (ελευθέρας) που θα δοθούν από την Διεθνή Παραολυμπιακή Επιτροπή (IPC).

Στίβος: Τρία μετάλλια για τα ελληνικά χρώματα στο διεθνές μίτινγκ Fazaa

Τρία μετάλλια, δύο χρυσά και ένα ασημένιο, ήταν ο ελληνικός απολογισμός στο διεθνές μίτινγκ στίβου αθλητών με αναπηρίες Fazaa που φιλοξενήθηκε στο Ντουμπάι. Ο Μανόλης Στεφανουδάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ακόντιο κατηγορίας F54 με επίδοση 24.01μ. (επιβεβαίωσε το α’ όριο για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου), ενώ ήταν δεύτερος στη σφαίρα με 7.10μ. Το τρίτο μετάλλιο, χρυσής απόχρωσης, κατέκτησε ο Σεζόν Φερνάντες στη σφαίρα κατηγορίας F53 με επίδοση 7.32μ. Οι επιδόσεις των δύο αθλητών, παρά την είσοδό τους στα μετάλλια, δεν είναι αντιπροσωπευτικές των δυνατοτήτων τους, αφού τόσο στο ένα αγώνισμα όσο και στο άλλο, αντιμετώπισαν πρόβλημα με τις πλάτες στις καρέκλες τους.