Οι Χρήστος Ταμπαξής και Αριστείδης Μακροδημήτρης ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές από ελληνικής πλευράς κατά τη διάρκεια της 3ης ημέρας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης αθλητών με αναπηρία που φιλοξενείται στο Βερολίνο. Κατέκτησαν δύο ασημένια μετάλλια, ανεβάζοντας τον έως τώρα αριθμό των ελληνικών μεταλλίων στα πέντε (4 ασημένια, 1 χάλκινο), μετά τα τρία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Ο 34χρονος Παραολυμπιονίκης της Αθήνας και του Πεκίνου, Χρήστος Ταμπαξής, μετά το ασημένιο μετάλλιο στην πρεμιέρα στα 50μ. ελεύθερο, κατέκτησε την δεύτερη θέση και στα 200 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας S1 με επίδοση 6:02.66.

Ο Βυρωνιώτης κολυμβητής του συλλόγου ΠΑΣΚΑ, ο οποίος αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής με αναπηρία για το 2010 σύμφωνα στην ψηφοφορία των αθλητικών συντακτών (ΠΣΑΤ), τις προσεχείς ημέρες θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμη δύο μετάλλια. Αύριο (Πέμπτη) θα λάβει μέρος στον τελικό των 100μ. ελεύθερο και στις 9 Ιουλίου θα «πέσει» στον τελικό των 50μ. ύπτιο.

Το δεύτερο προσωπικό μετάλλιο στη διοργάνωση, μετά τα 50 μέτρα ελεύθερο, κατέκτησε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης και μάλιστα με πανελλήνιο ρεκόρ. Στον τελικό των 200 μέτρων ελεύθερο κατηγορίας S2, ο 20χρονος κολυμβητής του συλλόγου Αετοί, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητών με χρόνο 4:54.51 καταρρίπτοντας το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από το πανελλήνιο πρωτάθλημα του περασμένου Απριλίου με 5:00.74.

Την πρώτη θέση στον τελικό, με ρεκόρ κόσμου, κατέκτησε ο Ρώσος Ντμίτρι Κοκάρεφ με 4:41.99.

Εκτός βάθρου, παρά το γεγονός ότι σημείωσε την κορυφαία επίδοση των προκριματικών, βρέθηκε ο Παναγιώτης Χριστάκης στα 50μ. ελεύθερο (S6). Με επίδοση 33.74 κατετάγη τέταρτος, όπως συνέβη με τη Μαρία Καλπακίδου (S2) στα 200μ. ελεύθερο (6:03.50) αλλά και τον Νίκο Τσότρα (S7) στα 50μ. ελεύθερο με 30.63. Ακόμη η Σεμίχα Ριζάογλου ήταν 6η στα 50μ. ύπτιο με 1:21.68.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σε «ζωντανή» μετάδοση στο YouTube

Μέσω της online πλατφόρμας, YouTube, έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε σε ζωντανή μετάδοση το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης αθλητών με αναπηρίες που φιλοξενείται στο Βερολίνο. Είναι η πρώτη φορά που ένα Παραολυμπιακό άθλημα έχει απευθείας μετάδοση μέσω του YouTube, σε συνεργασία φυσικά και με την Παγκόσμια Παραολυμπιακή Επιτροπή. Ο σύνδεσμος μετάδοσης της διοργάνωσης είναι www.youtube.com/paralympicsporttv. Η απευθείας μετάδοση θα αρχίζει καθημερινά στις 10:00 έως και στις 14:00 και από τις 17:00 έως και τις 21:30.

Το πρόγραμμα και η επίσημη σελίδα της διοργάνωσης

Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης σε μορφή .pdf στο παρακάτω link: http://www.ecswimming2011.com/cms/assets/files/download/inter/teams/Programme%202011%20ECh%20following%20second%20entries.pdf

Νέα αλλά και αποτελέσματα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης μπορείτε να βρείτε στο επίσημο site της διοργάνωσης: